Reklama
Reklama
Home
Chen Xiao Wang - Berlin 2018 - relacja
"The Belt and Road Taichi Culture World Tour" Berlin 19-20 luty 2018

W mroźny, poniedziałkowy poranek ruszyliśmy do Berlina na spotkanie z żyjącą legendą stylu Chen - Wielkim Mistrzem Chen Xiao Wangiem. Pełni entuzjazmu, głodni wiedzy i umiejętności przygotowywaliśmy się kilka tygodni, by w pełni skorzystać z inicjatywy rządu Chin - cyklu spotkań w czterech stolicach europejskich, na których promowana była kultura i filozofia Tai Chi.

Trzy godziny w busie zleciały jak z bicza strzelił i w południe nasza piętnastoosobowa grupa zameldowała się w Centrum Kultury Chińskiej. Jako, że poniedziałkowy program zaczynał się o czternastej mieliśmy jeszcze chwilę na spacer po Berlinie, który tylko zaostrzył nasze apetyty na tai chi. Nie tylko stylu Chen, ale także Yang! W tym czasie w Centrum Kultury zbierali się już uczestnicy a atmosfera wyczekiwania, radości i skupienia narastała z minuty na minutę.
Po oficjalnym przywitaniu z mistrzami zabraliśmy się do nauki pierwszej formy Duan Wei. Od podstaw! To znaczy od prawidłowej formuły przywitania nauczycieli, przez znaczenie gestu pozdrowienia do nie dającego się przecenić ułożenia ciała przy zwykłym, zdawać by się mogło, staniu "na baczność".
Mnogość detali i subtelnych różnic w posturach formy, płynnych przeniesień ciężaru ciała i kryjącej się za nimi biomechaniki tłumaczyli z humorem i znawstwem Huang Xin (Duan Assessor) i pani Wu min (trenerka niemieckiej kadry Wushu). Dwie godziny minęły niepostrzeżenie i gdy nabraliśmy wprawy podniesiono poprzeczkę - zaczęliśmy poznawać praktyczną stronę formy dzięki ćwiczeniu jej w parach. Atak i blok, zasłona i przełamanie, elementy pchających dłoni połączone z jednoczesną pracą nóg oraz pojawiająca się przy okazji umiejętność oceny odległości i zasięgu połączone w płynnym ruchu i pracy z partnerem - dla wielu z nas była to zupełnie nowa perspektywa otwierająca oczy na głęboką myśl stojącą za prostymi z pozoru ruchami. Nasi instruktorzy zaś niestrudzenie pokazywali i tłumaczyli jak małe różnice w ułożeniu bioder, rąk czy nóg wpływają na motorykę ruchu.

Nic dziwnego zatem, ż
e po kolacji (którą zjedliśmy ze smakiem w chińskiej, a jakże, restauracji) nasze rozbudzone intensywnym treningiem apetyty sprawiły, że do późnej nocy szlifowaliśmy nowo nabyte umiejętności na korytarzu schroniska. Potem szybki prysznic i spać, pobudka o 7!


Dzień drugi zaczęliśmy od śniadania i paru duan wei na rozgrzewkę, potem do busa i w drogę do Centrum Kultury Chińskiej! Program dnia drugiego był równie gęsty - na początek trzy godziny utrwalania nowo nabytych umiejętności pod czujnym okiem instruktorów (zleciały jak z płatka) i po krótkiej przerwie obiadowej profesor Kang Ge Wu dał
wykład o filozofii tai chi - od myśli konfucjańskiej przez symbolikę Yin Yang, przemiany czterech kierunków i pięciu kroków, ośmiu technik które przekładają się na 13 pozycji.. Nie koniec na tym! Wykład poruszył też myśl kryjącą się za zdrowotnym aspektem taijiquan, wpływem koncepcji Tai Chi na codzienne życie i percepcję świata by płynnie przejść do efektów, jakie ma kultura taijiquan na społeczeństwo. Teoria okazała się równie fascynująca, co praktyka! Po wykładzie zgromadzeni mistrzowie odpowiadali na pytania uczestników, poprawiając błędy postawy, korygując ułożenia ciała oraz wyjaśniając teoretyczne koncepcje.


Kolejna godzina szlifowania formy z partnerem ugruntowała naszą pewność siebie, tak ważną przed podejściem do egzaminu na pierwszy stopień Duan! Pod czujnym okiem obserwujących nas z podwyższenia Chen Xiao Wang (Chen Taijiquan) Wang Zhan Hai (starszy syn Wang Xi An, Chen Taijiquan), Yang Jun (Yang Taijiquan), Tong Hong Yun (Yang Taijiquan), Huang Xin (Duan Assessor) i pani Wu Min prezentowaliśmy formę Duan Wei pojedyńczo i z partnerem! W efekcie wręczony przez mistrzów certyfikat potwierdzający osiągnięty poziom jest tym cenniejszy, że zdobyty wysiłkiem i mnóstwem emocji!


Nie mogło oczywiście obyć się bez pokazu! Na scenie swe umiejętności prezentowali kolejno Wang Zhan Hai, Yang Jun, podwójny układ w wykonaniu Tong Hong Yun i Huang Xin i crème de la crème - Chen Xiao Wang.

Gdy przyszła pora na kończące warsztaty pamiątkowe zdjęcie i krótką, zakulisową rozmowę nie chcieliśmy uwierzyć, że to już, po wszystkim. Powrót do Poznania był jak powrót do innego świata. Z Berlina przywieźliśmy nie tylko piękne wspomnienia ale przede wszystkim rozniecony zapał do codziennej pracy nad formą, nowe zrozumienie tai chi i apetyt na więcej!
Nawet teraz, prawie dwa tygodnie później, wiedza nam przekazana codziennie wpływa na to, jak ćwiczymy. Tai Chi przenika wszystko, ustawiając świat i nas w równowadze!

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com
 
TAICHI SCHOOL Piotr Ziemba | www.taichi.com.pl | e-mail: poznan@taichi.com.pl | tel. +48 603 071 711
design: www.albeo.eu skype: michalkojiki